Příměstský tábor Záře 2023

04.09.2023 - 16:43

Minulý týden proběhl náš každoroční Příměstský tábor Záře, během kterého jsme již tradičně navštívili nejrůznější zajímavá místa po cele České Republice.

V pondělí jsme vyrazili tvořit svojí vlastní originální pizzu, kterou jsme si od základu udělali celou sami. Nejdříve jsme si z připraveného těsta vytvořili základ, který jsme následně potřeli rajčatovou omáčkou a posypali vrstvou mozzarely. Když jsme byli se základem pizzy hotoví, přišlo na řadu konečné zdobení, kde se ukázalo, kdo je kreativní a co komu nejvíce chutná. Mohli jsme si na pizzu dát kousky rajčat,olivy, ananas, kukuřici , houby, nebo dokonce i hranolky, ale jenom sedm a osmá patřila do pusy. Následně  jsme si pizzu sami nabrali na lopatu a připravili do pece, když byla pizza hotová, mohli jsme se pustit do jídla. Po kulinářském dopoledni nás čekala cesta vlakem do Kralup nad Vltavou kde jsem navštívili místní venkovní koupaliště. Užili jsme si zde  spoustu legrace na tobogánech a osvěžení v bazénu.

V úterý jsme se vydali už naším vlastním autobusem do Muzea v Bolovicích, kde na nás čekal hasičských programem během, kterého jsme si mohly vyzkoušet práci hasičů. Vodou z hadice jsme shazovali připravené plechovky, rozvinutím hadice jsme se snažili trefit co nejvíce kuželek nebo  jsme si vyzkoušeli i přípravu hadice během požáru. Následně jsme si po skupinách prohlédli hasičskou výstavu, kterou nás provázel zkušený dobrovolný místní hasič. Během výstavy jsme se dozvěděli spoustu o historii dobrovolných hasičů v českých zemích, vyzkoušeli jsme si starou sirénu na páku a na závěr jsme si každý vyrobili z papíru svoje vlastní hasičské auto. Po prohlédnutí hasičské výstavy jsme se také vydali na prohlídku zámeckých pokojů, které nám přiblížili život šlechticů, který zámek obývali. Společně jsme se následně vydali na prohlídku zahrad, po které jsme zamířili k autobusem do Ždírecké ZOO. Některé děti překvapilo, že se nejedná o běžnou zoologickou zahradu, ale o zpracované sochy ze dřeva a kovu, které přesto věrohodně ukazují rozmanitost místních živočichů. Všem se nám netradiční ZOO líbila a vyzkoušeli jsme si i místní herní a naučné prvky, jako dřevěný xylofon, senzorický chodník nebo poznávací hru se stopami zvířat.

Ve  středu jsme vyrazili do Koněpruské jeskyně, kde jsem viděli úžasné krápníkové útvary, která vytvořila sama příroda.Během prohlídky jsme také viděli lebky různých živočichů, co se v jeskyních objevili. Po prohlídce jsme se vydali naučnou stezkou Zlatý kůň na vyhlídku k Hobuvě lomu a v lomu Kobyla jsme si nasbírali nejrůznější kameny s otisky různých tvorů. Z důvodu velmi slunečného počasí jsme museli pozměnit program a vyrazili jsme na Gutovku, kde jsme využili místní vodní prvky k osvěžení.

Čtvrtek jsme začali návštěvou Muzea loutek v Plzni, kde jsme měli během prohlídky možnost se seznámit s historií loutkářství a různými typy loutek. Velký úspěch slavila i výstava místního loutkového  divadla s interaktivním prvky a herna kde si děti mohly vyzkoušet samy vodit nejrůznější typy loutek. Na úplném konci prohlídky nás čekala návštěva dílny, kde jsme si každý vyrobil vlastní loutku. Odpoledne nás čekala návštěva odloučeného pracoviště místní zoologické zahrady Akva Tera, která se zabývá chovem exotických studenokrevných obratlovců a bezobratlých živočichů. Děti měly možnost pohladit nebo dokonce i podržet v ruce hada, dozvěděly se spoustu zajímavostí o štírech, pavoucích nebo želvách.

V pátek jsme se vydaly na zajímavou exkurzi pražského letiště Václava Havla. Během, které jsme navštívili vyhlídkovým autobusem všechny venkovní části letiště, viděli  čekající letadla na ranveji, provoz na ploše, zhlédli jsme odbavení letadel před startem i po přistání, navádění letadel na stání a i jsme krátce navštívili nejmodernější požární stanice v ČR. Následně jsme se vydali navštívit Zoologickou zahradu Praha, kde jsme společně prozkoumali nový pavilón goril, viděli jsme slony, žirafy, zebry, hrochy, klokany, vydry a mnoho dalších zvířat.  Celou návštěvu jsme zakončili v rezervaci Bororo kde si děti užily spoustu zábavy.

Celý týden příměstského tábora Záře jsme si moc užili a už teď se těšíme co společně podnikneme příští rok!